Způsoby podávání látky v základních šicích strojích - jaké typy známe?

Abychom mohli šít, musí se nám látka pod strojem správně posouvat. A protože základní pravidlo zní: Látku posouvá stroj, nikoli tvoje ruce (!), musí na to být šicí stroje vybaveny podavači, které si umí s posunem látky poradit.

Povídání o způsobech podávání látky v šicích strojích bylo součástí třetího pokračování série webinářů pro začátečníky Šijeme ŽIVĚ. Kompletní záznam (který má více než 60 minul) je k dispozici buď samostatně, nebo jako součást cenově zvýhodněné sady všech deseti pokračování. Série webinářů Šijeme ŽIVĚ pro začátečníky - to je tvůj ideální průvodce do světa šití.

Spodní ponorné podávání

spodni-ponorne-podavaniHlavní roli v posunu látky u základních šicích strojů hrají spodní ponorné podavače. Jejich středobodem jsou kovové zoubky, které zajíždí a opět vyjíždí, díky kterým se látka posouvá pod patkou.

Mezi spodními podavači kvalitou posunu vyčnívají blokové podavače, které látku posouvají opravdu rovnoměrně. Toto podávání v kombinaci s regulovaným přítlakem patky dokáže kvalitně nahradit absenci horního podávání a ze zkušenosti můžeme říci, že ani kráčející patka pak není potřeba. Tímto typem podávání jsou vybaveny například stroje od značky Juki.

Horní patkové podávání

patkove-horni-podavaniDruhou možností, jak zlepšit podávání několika vrstev látky, jsou různé typy patkového horního podávání. Svůj systém horního podávání nabízí třeba některé stroje Pfaff a Janome. Mnoho problémů u všech (i těch nejlevnějších šicích strojů) může vyřešit i kráčející patka. 

Jehelní podávání

Další možností je jehelní podávání, které pomáhá posouvat materiál pomocí jehelní tyče a jehly. Toto podávání nenajdeš na domácích hobby strojích, mají je pouze stroje průmyslové.

Chceš-li se o podavačích dozvědět víc a načerpat i informace z praxe, jak se strojem pracovat a zároveň mu "neublížit", pusť si výše sdílené video, ve kterém najdeš kompletní informace.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení